top of page
Wstęp do trójek
 

Na początku chciałabym wszystkim nieco przybliżyć numerologiczne znaczenie cyfry trzy.

Trójeczka jest cyfrą szczególną,  już w starożytności uznano ją za cyfrę doskonałą, wyrażającą takie stany jak przeszłość, teraźniejszość i przyszłość, jest symbolem trójwymiarowości czasu i przestrzeni,  jest cyfrą symbolizującą Trójcę Świętą, połączeniem w jedno dwóch przeciwstawnych sobie aspektów, symbolem podświadomości, świadomości i Nadświadomości. Jest to liczba przywodząca na myśl harmonię, nie na darmo w Tarocie pieczę nad trójeczkami trzyma Cesarzowa, Wenus w czystej postaci.

Trójeczki przede wszystkim są bardzo wesołe, wszędobylskie, energiczne i energetyzujące swoje otoczenie. Trójeczkom patronuje Jowisz obdarowując je właśnie takim szczęściem życiowym, optymizmem, żywą inteligencją i elokwencją. Potrafią się trójeczki cieszyć z najmniejszych drobiazgów, i kiedy coś im się w życiu uda, coś pójdzie po ich myśli, przytrafi im się jakakolwiek sympatyczna sytuacja w życiu to nie spoczną dopóki nie obwieszczą o tym swoim znajomym, przyjaciołom, rodzinie.

Trójeczka uwielbia się chwalić i to nie wynika z jej pychy, z jakiejś potrzeby wywyższenia się nad innych, ona po prostu tak bardzo się cieszy, że chce aby cały jej mały świat mógł radować się wraz z nią. Ona wręcz uwielbia zarażać swoją radością i tak jak nigdy nie zazdrości innym, a wręcz przeciwnie cieszą ją sukcesy innych, tak więc sama myśli, że kiedy o swych drobnych sukcesach będzie trąbić na lewo i prawo, to wszyscy będą się cieszyli wraz z nią. Trójeczki tryskają wręcz pomysłami, są szalenie kreatywne, ciągle coś wymyślają, uwielbiają coś poprawiać, usprawniać, nadawać rzeczom piękny i przede wszystkim prakty-czny charakter. Uwielbiają się śmiać, bawić, a jak kochają to gorąco i namiętnie. Mają też niestety trójeczki swoje wady, pierwszą i najważniejszą to lęk przed samotnością, przed utratą miłości, a także to, co im zatruwa codzienną radość życia, to duża podejrzliwość. Trójeczki są również szalenie empatyczne i gdy dowiadują się o czyjejś krzywdzie to cierpią wraz z tą osobą, dlatego wszelka niesprawiedliwość porusza je do głębi i powoduje ból.

Tarotowe Trójeczki symbolizują wysoce energetyczny przejaw poszczególnych żywiołów, i tak Trójeczka Mieczy to jak cierpi to całym sercem, Trójeczka Pucharów jak kocha to radośnie, całą swoją osobą, Trójeczka Denarów jak pracuje, to do załamania zdrowia, a Trójeczka Buław nie przepuści żadnej okazji do działania.

Wszystkie Trójki znajdują się w sefirze Binah Drzewa Życia.
Binah to Łono Wszechświata, a dosłownie oznacza ZROZUMIENIE. To
również jest bardzo ognista sefira, wyraża aktywność wewnętrzną, która manifestuje się na zewnątrz. W Binah wszystko rodzi się do życia, ona jest bierna, jest pasywna, zezwala na zapłodnienie, na wzrost i narodziny. W jej łonie nadawany jest kształt wszystkim formom życia, które mają się narodzić. Poprzez Trójkę Denarów Artur Edward Waite wielki okultysta i znawca Kabały, oddał hołd właśnie sefirze Binah.

Binah należy do triady boskich emanacji, do nadprzyrodzonych sefirot, które w modelu Drzewa Życia Jednego Świata przedstawiają ,, Ciało Boga”. I tak mamy tu pierwszą sefirę Keter, z której wypływające, trzy strumienie światła, stworzyły cały Wszechświat. Dwa z nich utworzyły sefirę Chokmah tj. Mądrość i Binah czyli Zrozumienie. Trzeci strumień Światła oddzielił zasłoną nieprzejrzystości  pozostałe siedem sefirot zrodzonych z  połączenia męskiej sefiry Chokmah i żeńskiej sefiry Binah.

Binah jest sefirą, poprzez którą Bóg może tworzyć istoty żywe, posiadające i duszę, i ciało, innymi słowy gdyby nie Ona, świat co najwyżej składałby się tylko z pozbawionej kształtu energii. Dlatego Binah, jest nazywana przede wszystkim Wielką Matką.

Słowo Binah ( zrozumienie ) piszemy używając liter He, Nun, Jod, Beth.

Litera He(tchnienie) posiada wartość kabalistyczną 5, oznacza okno, ale również tchnienie. W Tarocie odpowiada jej  IV Arkanum Wielkie- Cesarz. To ,,tchnienie’’ jest tym co wypełnia Cesarzową. Jej łono jest domem, przestrzenią, którą jego tchnienie może wypełnić. On jest tym płodem mającym duszę, które Binah przyobleka w ciało.

Litera Nun ma wartość 50, dosłownie oznacza rybę, i odpowiada XIII Arkanum Śmierci.

Litera Jod ma wartość 10, znaczenie ręka, i odpowiada IX Arkanum - Eremicie.

Litera Beth o wartości kabalistycznej 2, oznacza dom, oraz odpowiada I Arkanum- Magowi.

Sumarycznie Binah posiada wartość 67, co daje nam literę Sameh ( 60) i Zajin (7 ).

Literę Sameh już poznaliśmy i wiemy, że odpowiada XIV Arkanum Tarota Równowadze, a dosłownie tłumaczy się ją jako filar.

 Zajin dosłownie tłumaczone oznacza miecz, a odpowiada VI Arkanum Wielkich Wtajemniczeń -Kochankom.

Po zsumowaniu liczby 67 otrzymamy liczbę 13, a następnie 4.

Cyfra cztery oznacza całkowicie ukończone dzieło, zamknięte w odpowiedniej formie, wynika ona z liczby 13 oznaczającej prace u podstaw, wskazującą, że tylko w sefirze Binah odbyła się cała praca od momentu zapłodnienia i  pierwszego podziału komórki aż do całkowitego ukształtowania idealnej istoty żywej, gotowej by wziąć pierwszy wdech ( Mag-Beth jest hieroglificznym odwzorowaniem ust, symbolizuje nie tylko dom, ale również głos i mowę, ten pierwszy dźwięk jaki wydaje dziecko po wyjściu z łona matki, ten pierwszy oddech, który powoduje, że już jest odrębną, świadomą swego istnienia istotą) .

Skoro już wiemy, że litera Beth oznacza ten pierwszy wdech, ten pierwszy dźwięk, jest tą pierwszą głoska wypowiedzianą przez Boga gdy zaczął stwarzać świat, to czym są pozostałe litery w słowie Binah. Mamy więc tu He, drugą ścieżkę na hebrajskim Drzewie Życia znaczącą -,,Elohim unosił się nad powierzchnią wód’’, będąca symbolem  tchnienia Ducha Ożywiającego. Mamy również Nun, wyobrażającą zarówno płód, jak i rybę ( pamiętacie historię biblijnego Jonasza, którego połknęła wielka ryba?).

Więc już na tym etapie, jeszcze w łonie Wielkiej Matki otrzymujemy przyobiecanie śmierci. Bo tam gdzie pojawia się życie tam musi być i obietnica śmierci. Ta pewność, że to, co zrodzone musi wpierw obumrzeć, zanim dostąpi łaski ujrzenia Światła Boskiej Opatrzności pojawia się tylko w dwóch sefirot: Binah i Netzach, gdyż obie mówią o rozmnażaniu i narodzinach istot żywych. 

Już na tym etapie jest obietnica ponownych narodzin człowieka doskonałego Anioła Równowagi będącego stworzonym na obraz i podobieństwo Boga, który rzekł ,, stwórzmy człowieka na podobieństwo nasze” i ,, stworzył człowieka na obraz swój, stworzył go, jako mężczyznę i kobietę stworzył ich”.

Następną literą jest Jod- symbol Kronosa- Eremity, władcy czasu Saturna połykającego swoje dzieci, by do wyzwolenia ich przez Jowisza, przetrzymywać je w swoim brzuchu. Eremita jest IX Arkanum Tarota i jednocześnie 10 literą alfabetu hebrajskiego o wartości 10, a według odwróconego alfabetu malahim ma przypisaną literę matkę Mem, o wartości 40. I tak ludzka ciąża trwa dokładnie 10 miesięcy, 40 tygodni, 288 dni, 288 = 12 Wisielec litera- Mem. Czyż Wisielec nie przypomina nam płodu ludzkiego, zadowolonego ze swej biernej postawy. Wisi głową w dół i czeka na odcięcie pępowiny ( Śmierć ) i ponowne narodzenie jako człowiek doskonały, jako Anioł Równowagi z XIV Arkanum Tarota, który ma przyobiecane poszukiwanie swej drugiej połowy, swego dopełnienia z VI Karty Tarota, Kochanków. 

Kochankowie -litera Zain( miecz, ten sam, który rozdzielił idealnego człowieka na dwie uzupełniające się połówki) w alfabecie malahim Ajin- 28 ścieżka na hebrajskim Drzewie Życia mówiąca ,, Elohim stworzył go ( człowieka). Jako mężczyznę i kobietę stworzył ich’’.

 Mądrość Kabały i znaczenie poszczególnych ścieżek, zgodne z żydowską tradycją ciągle mnie zadziwia i zaskakuje. Jak już wcześniej pisałam tradycja żydowska w odróżnieniu do tradycji zachodniej przypisuje koncepcję 32 ścieżek życia nie ,,Sepher Yetzirah” , a pierwszemu rozdziałowi Tory, Księdze Rodzaju, gdzie 32 ścieżki są trzydziestoma dwoma powtórzeniami Imienia Boga- Elohim. I tak Kether, pierwszej sefirze przypisana jest pierwsza ścieżka ,, Na początku stworzył Elohim niebo i ziemię’’.

Druga ścieżka przypisana jest do litery He -,, Elohim unosił się nad powierzchnią wód’’.

Do trzeciej sefiry Chokmah, będącej jednocześnie trzecią ścieżką przypisany jest trzeci wers Księgi Rodzaju ,,Elohim rzekł :niech stanie się światłość”, czwarta ścieżka odpowiada pierwszej literze podwójnej Beth ,, Elohim widział, że światłość była dobra”. Ścieżka piąta, litera prosta Vav-,, Elohim oddzielił tedy światłość od ciemności”. Ścieżka szósta Zajin -,,Elohim nazwał światłość dniem a ciemność nazwał nocą”. I siódma ścieżka przypisana do sefiry trzeciej, Binah, gdzie „ Elohim rzekł: niech powstanie sklepienie pośród wód, niech odzieli jedne wody od drugich”. Pozostałymi ścieżkami zajmę się w odpowiednim czasie.

 

 

 

© 2023 by Name of Site. Proudly created with Wix.com

  • Facebook App Icon
  • Blogger Social Icon
bottom of page